вишивання бісером для початківців

Які бувають техніки вишивки бісером

Різне

Вишивка бісером – давнє ремесло, яке поступово стало мистецтвом. У різний час виникала необхідність прикрашати вишивкою різні речі і тканини. Умільці знаходили нові техніки вишивки бісером. Так з’явилися різні техніки вишивки. Кожна техніка в готовій роботі виглядає по-різному. У чому схожі і чим відрізняються техніки вишивки ми розглянемо в цій статті.

Вишивка бісером: історія виникнення

З розвитком виробництва скла почалася історія бісеру. Предком бісеринок були скляні намистини, з яких робили намисто і намиста. Згодом майстри здогадалися намистини пришивати на одяг і складати з них візерунки. Для акуратних і вигадливих візерунків потрібні були намистини меншого діаметру. Так намистини перетворилися в дрібний бісер. Батьківщиною бісеру в Європі вважається Венеція. Венеціанські майстри робили бісер зі звичайного скла. У сімнадцятому столітті в Чехії здогадалися при виробництві скла використовувати не соду, а деревну золу, назвавши такий вид скла лісовим. Серед інших предметів з цього скла чеські майстри робили і бісер. Поступово чеський бісер став популярнішим венеціанського. І до цього дня Чехія – відомий на весь світ виробник бісеру. У дев’ятому столітті на території нашої країни жили майстри, які вишивали одяг перлами і дорогоцінними каменями. Така ювелірна вишивка розвивалася паралельно бісерної техніці і була доступна тільки багатим людям. У вісімнадцятому столітті бісер стали привозити до нас із заморських країн. Поступово майстринями була освоєна і полюбилася техніка вишивки бісером. У дев’ятнадцятому столітті бісером стали прикрашати церковний одяг і вишивати їм ікони. Згодом бісерне шиття втратило популярність, але в двадцятому столітті знову стало модним. Багато модниць полюбили вишиті бісером гаманці, сумочки і брошки.

Зараз в моді вишивка бісером картин за готовими схемами, надрукованим на тканини. З такої схеми можна створити майстерну картину, справжній шедевр. На тканину нанесений фон у вигляді малюнка, а зверху – схема для вишивання бісером. Щоб правильно вишити, потрібно дотримуватися цієї схеми. Схема виконана в певній техніці.

Кожна з технік по своєму унікальна і цікава. Давайте розберемося, які бувають техніки вишивки бісером.

Лінійна вишивка

Лінійна вишивка, прямолінійна вишивка, або стібок, «монастирський шов» або «шов підлозі хрест» вважається найпростішим способом вишивки бісером. Початківцям вишивальниць рекомендується вишивати свої перші картини саме цим швом. Багато схеми для вишивання в цій техніці супроводжуються інструкцією, в якій описано техніку вишивки бісером для початківців крок за кроком. Простим цей вид шва називають через легкості вишивки, а ось готові роботи лінійним швом виглядають зовсім не просто, а навпаки, дуже красиво. Бісер лягає рівною гладдю, все бісеринки акуратно розташовуються під одним кутом, повторюючи малюнок, і вишивка виглядає бездоганно. Головне при вишивці в лінійної техніці, правильно підібрати бісер. Ідеально підходить калібрований чеський і японський бісер. Бісеріни цих виробників одного розміру і якісно пофарбовані, завдяки чому готова вишивка виглядає бездоганно. У техніці «шов підлозі хрест» вишиваються картини, ікони, косметички, візерунки на одязі. Монастирським швом вишиваються картини як з повною зашиттям, так і з частковою. Більшість виробників випускають свої схеми в лінійної техніці шиття.

Схема на тканини має вигляд рівних рядів різнокольорових значків. Кожен значок позначає одну бісеринку певного кольору. Розібратися, який колір бісеру до якогось значку відноситься, допоможе інструкція, якою супроводжується кожна схема. Ця інструкція нанесена на тканину схеми і називається по-різному: перелік бісеру, розкладка, таблиця кольорів, карта кольорів. По ній підбирають бісер до схеми і в неї заглядають під час вишивки, щоб визначити, яку бісеринку пришивати наступної. Вартість вишивки бісером монастирським швом досить прийнятна. До того ж можна підібрати картину розміром поменше.

Техніка виконання лінійного шва

В якості підготовки необхідно взяти тканину з нанесеним малюнком і схемою, якісний бісер, тонку голку для бісеру і бісерні нитку. Так само знадобляться ножиці і органайзер для бісеру, в який насипається бісер потрібних кольорів. Бісерні нитку потрібно вибирати безбарвну або білу, можна підібрати її в тон до малюнка на тканині.

Найчастіше на схемі є маленькі чорні точки, які позначають місце входу і виходу голки. Є схеми, на яких таких точок немає, тоді потрібно «на око» визначити куди проводити голку з ниткою. Зазвичай вишивати починають з нижнього лівого кута картини. Початківці умільці намагаються такої спосіб вишивки лінійної технікою, в подальшому, якщо зручно, можна починати вишивку з верхнього лівого кута, як сподобається. Для початку потрібно всунути нитку в голку, зав’язати на нитки вузлик. Вивести нитку з вивороту на лицьову сторону в нижньому лівому кутку схеми, провівши через чорну крапочку. Потім нанизати на голку бісеринку потрібного кольору і вивести голку на виворіт в верхньому правому куті квадратика, що позначає цю бісерину, в іншій точці. Першу намистину потрібно прошити двічі, щоб закріпити початок вишивки. Далі голка виводиться на лицьову сторону в нижньому лівому куті піктограми наступної бісеріни, нанизується бісерина і голка виводиться на виворіт в верхньому правому куті. Так прошивається весь ряд до кінця.

Наступний ряд починається з правого верхнього кута значка-бісеріни. Тобто, голку потрібно вивести на обличчя у верхній правій точці позначення, потім нанизати бісерину і вивести голку на виворіт в нижньому лівому кутку умовного позначення. Необхідно намагатися потрапляти в точки схеми. Таким чином, кожен наступний ряд намистин матиме нахил в одну сторону. Так виходить гладка акуратна вишивка. Напрямок шва змінюється в кожному ряду, але намистини лягають під одним і тим же кутом. З виворітного боку вишивка виглядає як рівномірний вертикальний шов. При вишивці нитку потрібно підтягувати до такої міри, щоб бісер НЕ провисав і в той же час не стягував тканину. Головне у виконанні лінійного шва – це дотримуватися однаковий нахил всіх бісерин в кожному ряду, тоді вишивка буде бездоганна. Вибір вишивок в лінійної техніці досить великий. Найрізноманітніша вишивка є в каталозі нашого магазину.

Рядковий шов

Рядковий шов, криволінійна вишивка, шов назад голку – назви одного й того ж шва. Цим швом вишиваються картини і ікони з частковою зашиттям. Щоб підкреслити деталі сюжету використовують таку техніку. В результаті виходить чіткої зображення з яскравими деталями. Бісер при такій вишивці переливається всіма гранями і лягає вигнутими лініями, що повторюють малюнок. Зображення виходить не суцільне, а як би промальоване. У такій техніці можна вишивати бісером різного розміру і використовувати намистини і стеклярус, це застосовують у своїх схемах виробники красивих ікон і картин. Схема для вишивки рядковим швом виглядає як плавно вигнуті лінії, а точки в місцях введення голки розташовані між позначеннями бісеріни. Техніка виконання відрізняється від звичного монастирського шва.

Техніка виконання сатиричного шва

Початок вишивки таке ж, як і в прямолінійною техніці. Заправити нитку в голку і зав’язати вузлик. Починати вишивку потрібно з початку лінії шва на схемі. Вивести голку на лицьову сторону після значка бісеринки. Нанизати на голку бісерину потрібного кольору. Вивести голку на виворіт в точці перед значком бісеріни і зробити стібок довжиною в дві бісеріни, щоб голка вийшла в точці після другої бісеринки. Потім нанизати потрібну бісерину на голку і повернутися в точку між першої та другої бісеріну. Так вишивається лінія до кінця. Наступна лінія вишивки буде йти впритул до попередньої. Головне при вишивці рядковим швом, дотримуватися, не виходити за межі схеми, а точно повторювати малюнок, тоді вишивка буде виглядати акуратно і гладко. Коли ряд закінчений, рекомендується провести голку назад через кілька бісеріни з лицьового боку, а потім вивести голку з ниткою на виворіт і закріпити. Немає певних рекомендацій, звідки починати вишивку рядковим швом. Тут можна застосувати фантазію і почати з будь-якої деталі. Такий тип вишивки дозволяє надати зображенню додатковий обсяг і ілюзію руху. Дуже красиві схеми- ікони для вишивки бісером в криволінійної техніці випускає торгова марка «Марічка».

Вишивка бісером кругова техніка

Кругова техніка, по-іншому вишивка по спіралі – на перший погляд схеми для вишивки по спіралі виглядають складними, насправді це не так. Від умільці потрібно тільки акуратність і точний розрахунок входу-виходу голки. Бісеріни в ряду потрібно мати у своєму розпорядженні чітко одна за одною, щоб в рядку бісеру не було прогалин, тоді вишивка буде виглядати ідеально. Ряди лягають не прямо, а закручуються по спіралі, виділяючи певні ділянки сюжету. Вся картина може вишивати з початком з центру однієї суцільної спіральної лінією, яка закінчується по краях. Так само на одній картині можуть бути кілька спіралей кожна зі своїм центром. В такому сюжеті виділяються кілька деталей, наприклад великі квіти. Ці спіралі можуть зливатися в сюжеті картини з повною зашиттям. На картині з частковою зашиттям вишивка по спіралі створює кілька ділянок, від чого сюжету надається обсяг і реалістичність. Для вишивки в кругової техніці використовується більше ниток, ніж для монастирського шва. Тому нитками потрібно запасатися заздалегідь. Краще вибрати спеціальну бісерні нитку. Вибрати і придбати якісні нитки для вишивки бісером можна на нашому сайті. Схеми для вишивки в кругової техніці купити просто і їх ціна невелика.

Техніка виконання кругового шва

Вишивка бісером схеми по колу так само не складна. Вишивати в кругової техніці можна трьома видами шва. Рядковим, стебельчатим або арочним швами. Рядковий шов вже знаком.

Шов – це шов вперед голку. Закріпити нитку на тканині, при цьому прокол з вивороту на обличчя зробити перед значком бісеріни. Нанизати бісерину на голку і вивести її на виворіт в точці після значка. Повернути голку в місце першого проколу і протягнути через першу бисерину. Закріплення закінчено, далі йде формування ряду. Нанизуємо бисерину на голку і вводимо її в точці після значка другий намистини. Вивести голку між першою і другою намистинами, провести голку через другу намистину і нанизати наступну. Другий раз протягнути через другу намистину. Шов виходить щільний, тому потрібно стежити, щоб тканина сильно не натягувалася.

Арочний шов – шов, коли одним стібком пришиваються кілька бісерин. Він шиється так само як стебельчатий, тільки обшивається не кожна бісерина, а через одну. Цей шов застосовується, якщо не потрібні щільні ряди вишивки. Голка виводиться на лицьову частину в точці перед значком. Нанизуються дві бісеріни, голка входить на проміжку між другою і третьою бусиной, потім повертається і обплітає другу. Далі нанизуються ще дві намистини, обплітає тільки друга, перша вільно висить на нитці. Арочним швом вишивати швидше, ніж іншими.

Вишивка бісером для багатьох рукодільниць давно стала звичним і улюбленим заняттям. А спочатку не було легко і просто, все стикалися з сумнівами і з думками про невдачу. Насправді розібратися в видах швів і схемою для вишивки досить просто і під силу всім бажаючим. Бажано почати знайомство з бісерної вишивкою з прямолінійною техніки. Потім спробувати криволинейную. Коли відчуєте непереборне бажання довше попрацювати над картиною – переходите на кругову вишивку. Головне, вибрати якісну картину з нанесеною схемою, голку, нитку і бісер. Чи не губіться, де купити схему для вишивки бісером. Все необхідне для вишивки можна знайти на нашому сайті.

Залиште сумніви і спробуйте. Можливо, вишивка бісером – Ваше хобі, як дізнатися, якщо не спробувати?